V-varianten har bevægelige styresegmenter, der automatisk indstilles til den ønskede materiale diameter, hvilket fjerner behovet for at udskifte føringskanalerne eller ændre skubbedornen over store områder. De dokumenterede fordele ved den hydrodynamiske bæreeffekt af den olie fyldte kanal påvirkes ikke. Efter indføring af materialets diameter på kontrolpanelet flyttes styresegmenterne i kanalen selv, og stop på stangs separationssystemet flyttes automatisk til den ønskede position.
Anvendelsesområde:
Enkelt-spindel drejebænke med op til 65 mm nominel gennemboring, beregnet til permanent behandling af mellemstore til meget store diameter samt lejlighedsvis behandling af mindre stangdiametre.
Hvor der anvendes til materialer med forskellige diametre, giver turbo 5-65 V variantmodellen en optimal løsning til yderligere produktionseffektivitet.
Features
- Kort design baseret på et to-trins tilførselsprincip (drejelig skubber)
- Hurtig, enkel udskiftning af indsatserne for effektiv tilpasning af kanalen til forskellige materiale diametre.
- Højest mulig styringskvalitet og vibrationsdæmpning ved brug af polyurethan indsatser kombineret med en massiv maskinsokkel af gråt støbejern.
- Valgfri V-variant med automatisk diameterjustering af styresegmenterne i kanalen og stang adskillelse ved hjælp af indtastning på kontrolpanelet.
- Valgfri XT-variant med præcist lineært drev gør det muligt at fremføre stænger uden behov for stop med stor nøjagtighed og høje fremføringshastigheder.